2 grudnia 2012

Morsowanie w sporcie



Jak działa zimno?
Działanie zimna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, spowalnia procesy fizjologiczne i aktywność metaboliczną, co redukuje opuchlizny i obrażenia tkanek. Po krótkim i silnym przekrwieniu tkanki mięśniowej krążenie krwi się minimalizuje – poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Po zakończeniu chłodzenia naczynia się rozszerzają  i następuje przyspieszenie krążenia krwi. Dzięki temu organizm pozbywa się szybciej szkodliwych produktów przemiany materii oraz  zostają zahamowane reakcje zapalne w tkankach wywołanych mikrouszkodzeniami, podobnie jak w przypadku stłuczeń i skręceń.


Można  oczywiście z powodzeniem stosować indywidualne opatrunki lodowe, ale dużo  bardziej skuteczne są zanurzenia w lodowatej wodzie.  Działają o wiele dłużej  w głębokich tkankach i są o wiele bardziej efektywne. Najgorsze co można  zrobić po treningu to gorąca kąpiel. Rozszerza ona naczynia krwionośne i powoduje krwawienie z mikrouszkodzeń, które powstały w mięśniach, po intensywnym biegu lub ćwiczeniach fizycznych, co zwiększa bolesność. Takie mikrouszkodzenia lub przerwania włókien mięśniowych nie tylko stymulują mięśnie do wzrostu i je wzmacniają, ale są powiązane z opóźnioną bolesnością mięśni, która się pojawia pomiędzy 24 i 72 godziną po treningu. Zamiast tego można polecić lodowatą kąpiel, która pomaga mięśniom pozbyć się kwasu mlekowego oraz jednocześnie uaktywnia system immunologiczny. Temperatura wody powinna wynosić  6-9 st. C, a czas zabiegu  to ok.  5 - 10 minut,  a jeżeli jest taka możliwość warto wykorzystać do kąpieli otwarte zbiorniki wodne w zimie, odpowiednio dawkując czas kąpieli w zależności od temperatury wody. Można przyjąć, że bez żadnego ryzyka zbytniego wychłodzenia organizmu powinniśmy przebywać w wodzie  tyle minut, ile stopni ma woda, czyli 0-1 st. C = 1 minuta, 2 st. C = 2 minuty itd.

Pozytywnym efektem ubocznym zastosowania zimnych kąpieli jest wzmocnienie systemu immunologicznego. Prowadzą one również do łagodnego obciążenia oksydacyjnego.  Mechanizmy antyoksydacyjne są efektywne i sekwencyjnie skuteczne. Początek działania antyoksydacyjnego wiązań molekularnych stanowią reakcje glutationu i kwasów askorbinowych. Ze względu na mechanizmy adaptacyjne regularne stosowanie bodźców termicznych prowadzi do podwyższenia zdolności antyoksydacyjnych oraz do podwyższenia się bariery obronnej organizmu. Oznacza to, że takie zabiegi mogą być uznane z powodzeniem za prewencyjne działanie medyczne. Trzeba też zaznaczyć, że nie powodują one u zdrowych ludzi wystąpienia żadnych skutków ubocznych oksydacyjnego stresu.
  
Kriokomora
Krioterapia oprócz bardzo pozytywnych efektów w leczeniu różnych urazów sportowych poprawia również ogólny stan zdrowia sportowców i ich gotowość do wysiłku fizycznego. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że krioterapia idealnie nadaje się do zastosowania jako forma odnowy biologicznej i przygotowania do intensywnego treningu oraz do startu w ważnych imprezach sportowych. Potwierdzono wzrost poziomu hormonów, które wpływają na gotowość do wysiłku (np. testosteron). Zaobserwowano również wzrost efektywności skurczu mięśni szkieletowych w badaniach izokinetycznych (aparat Biodex 3Pro), redukcję ciśnienia śródtkankowego po intensywnym wysiłku, zakończonym wizytą w kriokomorze. Seria zabiegów krioterapii wpływa również na poprawę krążeniową i metaboliczną tolerancję wysiłku, opóźnia narastanie zmęczenia  w trakcie wykonywania pracy mięśniowej, a także obniża reakcje stresowe na progresywny wysiłek fizyczny. Nie stwierdzono natomiast wpływu na wytrzymałość, chociaż został potwierdzony znaczący wzrost mocy progowej, porównywalny ze wzrostem tego wskaźnika w efekcie kilkutygodniowego treningu wytrzymałościowego. Subiektywne odczucie wysiłków (wg skali Borga) wskazuje na jego lepszą tolerancję, szybszą regenerację po treningu  oraz wyższą motywację do podejmowania kolejnych intensywnych obciążeń treningowych po zabiegach krioterapii.

Zimne kąpiele
Kluczowym elementem nowoczesnego treningu sportowego jest optymalna regeneracja, zwłaszcza po intensywnych (interwały, biegi tempowe) lub długich jednostkach treningowych.
Wiele przeprowadzonych badań potwierdza znaczne przyspieszenie regeneracji mięśni po kąpieli w lodowatej wodzie. Profesjonalne kluby piłkarskie i rugby z Wlk. Brytanii praktykują je już od dawna,  a trener piłkarskiej kadry Niemiec Juergen Klinsmann wprowadził je z powodzeniem na Mistrzostwach Świata dla swoich piłkarzy. To samo dotyczy biegaczy (np. Paula Radcliffe  jest znana ze swego zamiłowania do lodowatych kąpieli) i triatlonistów z mistrzem olimpijskim Janem Frodeno na czele. Sportowcy, zwłaszcza ci, którzy trenują sporty wytrzymałościowe (np. biegacze długodystansowi, kolarze, triatloniści)- często są również narażeni na zwiększone ryzyko odniesienia kontuzji. Zimne kąpiele to jednocześnie bardzo skuteczna metoda, aby zmniejszyć to ryzyko.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz