1 grudnia 2015

#ZIMNASUKA - relacja z sobotniego treningu

Minionej soboty zrobiliśmy kluczowy trening na docelowym dystansie (1/2km) i w temperaturze wody zbliżonej do tej, którą przewidujemy w dzień naszego grudniowego challengu. Termometry wskazywały 2°C - woda i 1°C - powietrze. Podczas samego płynięcia wszystko przebiegało poprawnie. Oddech równomierny, psychika pod kontrolą, świadomość stanu ciała bardzo duża. Całą część pływacką przedstawia poniższy filmik: 

                     

Ale najtrudniejsze miało dopiero nadejść. Zaraz po wyjściu z wody nasz stan psychiczny (ogromna panika), jak i fizyczny (duże nieskoordynowanie zesztywniałego ciała) zaczął budzić wielki niepokój  - a najbardziej u osób nas asekurujących. Poczucie ogólnego osłabienia (jakbym miał za moment stracić przytomność) dolewało oliwy do ognia. Po bardzo nieporadnym ubraniu się i dzięki wielkiej pomocy osób asystujących, wsiedliśmy do zimnego auta, uruchamiając nawiew ciepłego powietrza.

Przyszła spodziewana faza drgawek. Doświadczaliśmy ich na wcześniejszych treningach i wiedzieliśmy, że byłoby źle gdyby się nie pojawiły. Ale te sobotnie były jak trzęsienia ziemi. Bardzo silne i cykliczne. Naliczyłem 8 takich około minutowych cykli. Rzucało nami jak skazańcami na elektrycznych krzesłach. Zacząłem się bać. Utrzymanie w dłoni kubka z herbatą graniczyło z cudem. Musiałem wysiąść z samochodu, bo robiło mi się słabo. Po jakichś 15-20 minutach wszystko wróciło do normy. Przeżyliśmy.

                     

Po przeanalizowaniu tego co wydarzyło się podczas tego treningu i skonsultowaniu się z osobami, które w tym "sporcie" mają większe doświadczenie, wiemy, że tak naprawdę nie wydarzyło się nic szczególnego. Reakcja naszych organizmów na wychłodzenie, które zafundowaliśmy sobie podczas etapu pływackiego i przede wszystkim podczas nieporadnego, bo nieprzemyślanego i niezaplanowanego, przebierania się, była bardzo "standardowa". Dziś wiemy, że w zimowym pływaniu samo trenowanie "na dystansie" już nie wystarczy. Poprawienie etapu regeneracyjnego jest rzeczą niezbędną i konieczną. Postaramy się, aby nasze kolejne treningi były bardziej bezpieczne i mniej drastyczne w odbiorze.  1 komentarz:

  1. Brawo, brawo, brawo, szacunek i wielki podziw, Alfa Bravo Charlie, Papa Lima Yankee
    Whiskey Alfa November India Alfa.

    OdpowiedzUsuń